Rozdzielczość 2700 dpi
Ilość pixeli: 3900x2616
Rozmiar pliku w formacie TIFF: 30 Mb
Rozmiar pliku w formacie JPEG: 9 Mb
Skanowanie w rozdzielczości 2700 zapewnia bardzo dobrą jakość skanu. Jest to rozdzielczość wystarczająca do większości zastosowań. Pozwala na wykonywanie wysokiej jakości wydruków w formacie 13 x 18 oraz na wykonywanie powiększeń do A4 w rozdzielczości 300 dpi. Jest to zalecana przez nas rozdzielczość dla wykonania domowego archiwum.
Rozdzielczość 4000 dpi
Ilość pixeli: 5770x3870
Rozmiar pliku w formacie TIFF: 70 Mb
Rozmiar pliku w formacie JPEG: 16 Mb
Skanowanie w rozdzielczości 4000 jest kompromisem pomiędzy 2700 dpi a 5400 dpi. Pliki nie są tak duże jak w rozdzielczości 5400 dpi, a pozwalają na uzyskanie dużych powiększeń dobrej jakości.
Rozdzielczość 5400 dpi
Ilość pixeli: 7800x5232
Rozmiar pliku w formacie TIFF: 115 Mb
Rozmiar pliku w formacie JPEG: 25 Mb
Skanowanie w rozdzielczości 5400 zalecamy bardzo wymagającym amatorom oraz profesjonalistom. Ze względu na dużą wielkość plików skany są mniej wygodne w przeglądaniu (wymagają mocniejszego komputera, pliki otwierają się dłużej), ale pozwalają na wykonywanie powiększeń w formacie A4 w rozdzielczości 600 dpi, a nawet powiększeń w formacie A0 w rozdzielczości 150 dpi. Tę rozdzielczość polecamy do zastosowań poligraficznych.
W naszej galerii
znajduje się przykład, który pokazuje porównanie odzworowania detali w rozdzielczościach od 675 do 5400 dpi.
Usuwanie rys i zabrudzeń
Funkcja bardzo zalecana dla wszystkich negatywów kolorowych. Nawet nowe negatywy posiadają pewne rysy (powstałe w trakcie procesu wywoływania), które są widoczne na skanach.
Nie można tej funkcji stosować dla negatywów czarno-białych.
Skanowanie w trybie 16-bitowym
Skanowanie w trybie 16-bit na kolor jest zalecane tylko do zastosowań profesjonalnych (głównie w poligrafii). Skanowanie w tym trybie umożliwia dokładniejsze odwzorowanie kolorów, ale tylko profesjonalne programy graficzne pozwalają otworzyć i obrabiać pliki zapisane w tym formacie.
Rekonstrukcja i obróbka kolorów
Rekonstrukcja kolorów pozwala na odzyskanie barw zbliżonych do prawdziwych (głównie na starych slajdach). Obróbka kolorów pozwala na uzyskanie kolorów zbliżonych do prawdziwych, jeżeli warunki wykonywania zdjęcia (np. sztuczne oświetlenie, mgła) spowodowały powstanie nienaturalnych kolorów.
Multisampling
W każdym, nawet najlepszym przetworniku analogowo-cyfrowym (a taki występuje w skanerze i zamienia obraz analogowy jakim jest klisza fotograficzna na obraz cyfrowy) powstają pewne szumy. Najlepszą metodą na ich wyeliminowanie jest kilkukrotne (od 2 to 16 razy) zeskanowanie jednej klatki i nałożenie na siebie wszyskich obrazów. Stosujemy więc tą metodę, gdy zależy nam na uzyskaniu bardzo wysokiej jakości skanu, ale z bardzo dobrego negatywu (szczególnie na bardzo ciemnych fotografiach - gdyż tu szumy stają się najbardziej dotkliwe). Multisampling nic nie pomoże, gdy fotografia jest kiepskiej jakości.